Využívání dat může představovat nejen vědecký, ale i společenský či ekonomický přínos tím, že umožňuje lépe porozumět procesům v přírodě i společnosti. Ideální by bylo, aby data byla volně dostupná a použitelná širokým spektrem uživatelů s možností jejich volného použití, úprav a sdílení bez zásadních omezení (tzv. Open Data); tak by se na jejich možném využití moha podílet co nejširší obec. Naprostá otevřenost dat má však – často v souvislosti s tím, odkud pocházejí – nejrůznější omezení.
Tak například
- u výzkumných dat platí dle Zákona č. 130/2002 Sb. o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací), že „Příjemce nezveřejní informace o výzkumných datech, jejichž zveřejněním by došlo k nepřiměřenému zásahu do práva na ochranu duševního vlastnictví, obchodního tajemství, bezpečnosti státu nebo oprávněných obchodních zájmů příjemce nebo třetí osoby“
- data vznikající ve veřejné správě jsou principiálně široce veřejně dostupná, podrobnosti upravuje Zákon č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím
- velké množství medicinských dat zveřejňuje Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR jako zcela otevřená, nicméně u řady dat je nutno dbát omezení kladených Obecným nařízením o ochraně osobních údajů (anglicky GDPR, General Data Protection Regulation)
a tak by se dalo podle oblastí vzniku a obsahové struktury dat pokračovat dále.
V kontextu Open Science se věnujeme výzkumným datům podle definice v Zákoně 130/2002 Sb. Jejich veřejná dostupnost se řídí zásadou “as open as possible and as closed as necessary” – „otevřená podle možnosti, uzavřená podle potřeby“. Dostupnost výzkumných dat by měla dodržovat tzv. FAIR principy, tj. data by měla být dohledatelná, přístupná, interoperabilní a opakovaně použitelná. Současně FAIR principy umožňují v souladu s potřebami pořizovatele stanovit zápisem do Data Management Planu odchylky od okamžitého a neomezeného přístupu.
Ke správné organizaci, dokumentaci, ukládání a sdílení dat během výzkumného procesu napomáhá správa výzkumných dat, která by měla pokrývat celý životní cyklus výzkumných dat. Odpovědná správa výzkumných dat je spojena mimo jiné s tvorbou plánu správy dat (DMP, Data Management Plan) a s použitím vhodných datových repozitářů pro dlouhodobé uchování dat. Při otevřené správě výzkumných dat by mělo být dále zajištěno přidělování perzistentních identifikátorů (nejčastěji DOI) a jejich další zpracování a použití by mělo být umožněno otevřenou licencí.