Otevřený přístup k výzkumným datům bývá (zpravidla) realizován prostřednictvím datových repozitářů. Jedná se o úložiště pro dlouhodobé uchovávání výzkumných dat sloužící ke sdílení a zveřejňování dat, která mají předem definovanou strukturu a vlastní pravidla a standardy pro ukládání, uchovávání a sdílení dat.
Otevřeně zpřístupněná výzkumná data by měla být ve formě, která umožní jejich další využití jak z hlediska technického, tak právního. Přístup, využití, reprodukce a šíření dat musí být bezplatné. V případech, kdy mohou být výzkumná data považována za autorské dílo a podléhat tak autorskému právu, lze zvážit udělení příslušné licence.
Výběr datového repozitáře
Při výběru datového repozitáře je vhodné nejprve:
- zhodnotit, zda typ a specifika ukládaných dat, včetně jejich formátu, velikosti a oborové specifičnosti, korespondují s podmínkami daného repozitáře
- ověřit, zda vybraný repozitář dodržuje FAIR principy
- zjistit, jestli vybraný repozitář nabízí vhodné licenční podmínky pro sdílení dat
- prověřit, jakým způsobem zajišťuje vybraný repozitář bezpečnost a ochranu uložených dat
K ukládání výzkumných dat jsou ideální oborově specializované repozitáře, které lze vyhledat prostřednictvím vyhledávačů:
- re3data.org (Registry of Research Data Repositories) – registr datových repozitářů
- OpenDOAR – databáze otevřených repozitářů
- FAIRsharing.org
Pokud není vhodný oborový repozitář dostupný, můžete využít obecné repozitáře jako Zenodo, Figshare nebo Dryad, které přijímají data z různých vědních disciplín.
Díky spolupráci sdružení CESNET a Národní technické knihovny vzniká také Národní repozitář pro ukládání a zveřejňování výzkumných dat českých institucí. Národní repozitář je aktuálně ve vývoji, spuštěn by měl být ve 2. polovině 2025.
Bližší informace k datovým repozitářům na webu NTK.
Datové časopisy
Vedle datových repozitářů lze využít také tzv. datové časopisy, které publikují recenzované články popisující konkrétní datové sady. Samotná data, která jsou v článcích datových časopisů popisována, jsou většinou zveřejňována samostatně v datových repozitářích.
Datové časopisy se obvykle zaměřují na kvalitu, rozsah a potenciál datových sad. Díky popisu metadat a struktury datové sady zajišťují články v těchto časopisech snadné vyhledání, opětovné použití a správné citování datových sad.
Tyto časopisy mohou být čistě datové nebo kombinované a často jsou oborově orientované.
Přehledy datových časopisů naleznete na adrese v List of data journals.
Bližší informace k publikování dat v datových časopisech naleznete v článku Julie Gould How to publish your data in a data journal (2014).