Open Data – otevřená data, tj. data volně dostupná a použitelná širokým spektrem uživatelů s možností jejich volného použití, úprav a sdílení bez zásadních omezení za jakýmkoli účelem. Hlavní oblasti vzniku otevřených dat naleznete na samostatné stránce.
Dostupné definice otevřených dat stěžejně vycházejí z tzv. Definice otevřenosti (Open Definition, 2006), kterou vydala nadace Open Knowledge Foundation. Poprvé tak byla představena detailnější kritéria pro otevřená data. Na definici odkazuje i oficiální internetová stránka EU věnovaná otevřeným datům.
Podle této definice otevřená data může kdokoli volně používat, upravovat a sdílet za jakýmkoli účelem (nanejvýš s výhradou požadavků na uvedení zdroje a zachování otevřenosti (více zde).
Hlavní zásady Open Data dle Definice otevřenosti:
- dostupnost a přístup: data musí být k dispozici jako celek ve vhodné a upravitelné formě s možností jejich stažení z internetu zdarma, akceptovatelný je požadavek jednorázové přiměřené ceny za rozmnožování/kopie
- opakované použití a další šíření: údaje musí být poskytnuty za podmínek, které umožňují opakované použití a další šíření, včetně propojování s jinými soubory dat
- všeobecné zapojení: každý musí mít možnost data využívat a dále šířit, nemělo by docházet k diskriminaci oborů činnosti ani osob a skupin, povolena nejsou například „nekomerční“ omezení, která by bránila „komerčnímu“ využití, nebo omezení využití pro určité účely (např. pouze ve vzdělávání)
Za klíčovou je považována interoperabilita, tedy schopnost různých systémů mezi sebou komunikovat, ideálně na základě otevřených standardů.
Mezinárodní prostředí
V mezinárodním prostředí jsou otevřená data definována Chartou otevřených dat (ODC, Open Data Charter). Zásady ODC od svého vzniku v roce 2015 přijalo 27 národních vlád a více než 140 měst a místních samospráv (stav k 8. 1. 2025), které usilují o zpřístupnění dat na základě společného souboru zásad. Podporují politiky a postupy, které vládám a organizacím občanské společnosti umožňují shromažďovat, sdílet a využívat dobře spravovaná data a účinně a odpovědně tak reagovat na tyto oblasti: boj proti korupci, opatření v oblasti klimatu, gender, umělá inteligence a práva na data.
Definování otevřených dat podle ODC:
“Open data is digital data that is made available with the technical and legal characteristics necessary for it to be freely used, reused, and redistributed by anyone, anytime, anywhere.”
„Otevřená data jsou digitální data, která jsou zpřístupněna s technickými a právními charakteristikami nezbytnými pro jejich volné použití, opakované použití a další šíření kýmkoli, kdykoli a kdekoli.“
V roce 2015 bylo vládami a odborníky z celého světa vypracováno 6 zásad ODC, které představují celosvětově dohodnutý soubor norem pro zveřejňování dat:
- Otevřenost jako standard – Open by default: předpoklad automatického zveřejňování všech dat až na určité výjimky, například z důvodu bezpečnosti, ochrany osobních údajů, ochrany autorských práv apod.
- Včasnost a komplexnost dat – Timely and Comprehensive: důraz na relevantnost dat, tj. měla by být poskytnuta včasně, ucelená, přesná, ve vysoké kvalitě, původní a nemodifikovaná
- Přístupnost a použitelnost – Accessible and Usable: strojová čitelnost dat, jejich snadná dostupnost, bezplatné poskytování na základě otevřených licencí (např. Creative Commons)
- Srovnatelnost a interoperabilita – Comparable and Interoperable: zajištění snadného vzájemného srovnání a interoperability dat; k čím kvalitnějším datovým sadám je přístup a čím snazší je vzájemná komunikace, tím větší je jejich potenciální hodnota; v tomto kontextu hraje klíčovou roli nutnost dodržování odsouhlasených standardů jak pro data samotná, tak i pro popisná (technická) metadata
- Pro zlepšení vládnutí a zapojení občanů – For Improved Governance and Citizen Engagement: zvyšování transparentnosti veřejné správy a zapojení občanů do správy věcí veřejných; transparentnost může zlepšit veřejné služby a může vést vlády k odpovědnosti
- Pro inkluzivní rozvoj a inovace – For Inclusive Development and Innovation: přinášet výhody a přínosy všem uživatelům, veřejnému sektoru, privátnímu sektoru a celé společnosti
Evropská unie
Evropské prostředí pro otevřená data upravuje Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1024 ze dne 20. června 2019 o otevřených datech a opakovaném použití informací veřejného sektoru (2019/1024) s účinností od července 2021. Směrnice se vztahuje k otevřeným (vládním) datům představující informace shromážděné, vytvořené nebo financované orgány veřejné správy (označované také jako informace veřejného sektoru), které jsou bezplatně dostupné pro opakované použití za jakýmkoli účelem. Směrnice do své působnosti zahrnula i výzkumná data. Podmínky používání jsou stanoveny v licenci. Zásady pro otevřená data jsou podrobně popsány v Definici otevřenosti (viz výše).
Bližší informace jsou k dispozici v článku Evropská unie rozšiřuje pravidla přístupu k datům novou směrnicí o otevřených datech na Portálu o datech.
Implementace evropské směrnice do českého právního řádu proběhla v srpnu 2022 tzv. velkou implementační novelou zákona o svobodném přístupu k informacím provedenou zákonem č. 241/2022 Sb., kterým se mění:
- zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím
- zákon č. 123/1998 Sb., o právu na informace o životním prostředí
- zákon č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací)
Otevřená data v ČR
Zákonnou definici otevřených dat v ČR upravuje Zákon o svobodném přístupu k informacím (106/1999 Sb.) ve znění pozdějších předpisů. Paragraf 3 zavádí do legislativního prostředí klíčové pojmy v oblasti otevřených dat: strojově čitelný formát, otevřený formát, otevřenou formální normu, metadata a otevřená data. Ta jsou definována v kontextu veřejné správy ČR: „Otevřenými daty se pro účely tohoto zákona rozumí informace zveřejňované způsobem umožňujícím dálkový přístup v otevřeném a strojově čitelném formátu, jejichž způsob ani účel následného využití není povinným subjektem, který je zveřejňuje, omezen a které jsou evidovány v Národním katalogu otevřených dat.“ Otevřená data jsou považována za vysoce efektivní způsob zveřejňování informací veřejného sektoru.
Kritéria otevřených dat:
- přístupná jako datové soubory ve strojově čitelném a otevřeném formátu s úplným a aktuálním obsahem databáze nebo agregovanou statistikou
- opatřená neomezujícími podmínkami užití
- evidovaná v Národním katalogu otevřených dat (NKOD) jako přímé odkazy na datové soubory
- opatřená dokumentací
- dostupná ke stažení bez technických překážek (registrace, omezení počtu přístupů, CAPTCHA, apod.)
- připravena s cílem co nejsnazšího strojového zpracování programátory apod.
- opatřená kontaktem na kurátora pro zpětnou vazbu (chyby, žádost o rozšíření, apod.)
Další zdroje
- Otevřená data v ČR
- Portál o datech
- European data (Evropská unie)
- Open Data Handbook
- CHOCHOLATÝ, Drahomír. Úvod do otevřených dat. Magazín Egovernment [online]. 2020. Dostupné také z: https://www.egovernment.cz/inpage/uvod-do-otevrenych-dat/