Otevřenými výzkumnými daty – Open Research Data se rozumí taková výzkumná data, která splňují definici otevřených dat a ke kterým má kdokoli přístup, může je volně používat a sdílet za jakýmkoli účelem. Otevřená výzkumná data jsou během vědeckého výzkumu zveřejňována a sdílena podle zásady „co nejotevřenější, uzavřené podle potřeby“ a měla by být spravována podle FAIR principů, tedy dohledatelná, přístupná, standardizovaná a opakovaně použitelná.
Otevřená výzkumná data musí být licencována tak, aby bylo zřejmé, že kdokoli může data používat jakýmkoli způsobem, včetně jejich úprav, kombinování s jinými daty a poskytování třetím stranám, a to i pro komerční účely. Licence, které omezují použití dat, například zákazem úprav nebo komerčního použití, nejsou v souladu s Berlínskou deklarací o otevřeném přístupu k vědeckým znalostem (2003) a s Definicí otevřenosti (Open Definition, 2006). Taková data nejsou, striktně vzato, považována za otevřená data, i když podporují vědeckou výměnu.
Bližší specifikace/definice otevřených výzkumných dat pak probíhá v rámci mezinárodních organizací i na národní a institucionální úrovni.
Mezinárodní prostředí
K mezinárodním organizacím majícím určující vliv na problematiku otevřených výzkumných dat náleží zejména:
- CODATA – Výbor pro data ve výzkumu a technologii
- WDS – Světový datový systém
- RDA – Research Data Alliance
- UNESCO – Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu
- OECD – Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj
Evropská unie
V Evropě regulační funkci plní Evropská komise. Ta otevřenými výzkumnými daty rozumí data, na nichž jsou založeny výsledky vědeckého výzkumu a která nemají žádná omezení přístupu.
Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1024 ze dne 20. června 2019 o otevřených datech a opakovaném použití informací veřejného sektoru (2019/1024) do své působnosti zahrnula i výzkumná data. Článku 2 (9) definuje údaje z výzkumu jako „dokumenty v digitální formě, kromě vědeckých publikací, které jsou shromažďovány nebo vytvářeny v průběhu činností vědeckého výzkumu a jsou používány jako důkazy v procesu výzkumu, nebo které jsou obecně akceptovány výzkumnou obcí jako nezbytné k validaci zjištění a výsledků výzkumu;“ v úvodu Směrnice, odst. (27) jsou výzkumná data blíže specifikována:
„Údaje z výzkumu zahrnují statistiky, výsledky pokusů, měření, pozorování vyplývající z práce v terénu, výsledky průzkumů, jakož i zvukové a obrazové záznamy z pohovorů. Obsahují též metadata, specifikace a jiné digitální objekty.“
Cílem Směrnice (Článek 10, Údaje z výzkumu) vzhledem k výzkumným datům je zajistit jejich poskytování podle zásady „co nejotevřenější, uzavřené podle potřeby“ v souladu s FAIR principy.
Výzkumná data v ČR
V České republice je nakládání s výzkumnými daty upraveno zákonem 130/2002 Sb. o podpoře výzkumu a vývoje, který dle § 2 Vymezení pojmů, Odstavec 2 písmeno o) výzkumnými daty rozumí:
„informace, s výjimkou vědeckých publikací, v elektronické podobě, které jsou shromažďovány nebo vytvářeny v průběhu výzkumu nebo vývoje a jsou používány jako důkazy v procesu výzkumu nebo vývoje nebo které jsou obecně akceptovány výzkumnou obcí jako nezbytné k validaci zjištění a výsledků výzkumu nebo vývoje.“
Implementace výše zmíněné evropské směrnice o otevřených datech 2019/1024 (konkrétně jejího Článku 10, Údaje z výzkumu) do zákona 130/2002 Sb. přináší povinnost, aby smlouva mezi poskytovatelem a příjemcem účelové podpory obsahovala ujednání o způsobu správy dat a o zajištění dostupnosti a způsobu šíření výzkumných dat. Zákon dává možnost žádat příjemce účelové podpory o výzkumná data, a to bez ohledu na to, zda jde o povinné subjekty podle informačních zákonů, nebo ne. Zároveň však zákon obsahuje ustanovení, které tuto informační povinnost limituje tak, aby nebyly nepřiměřeně dotčeny zájmy příjemce.
Podle Národní strategie otevřeného přístupu ČR k vědeckým informacím na léta 2017–2020 jsou otevřená výzkumná data „zejména data v digitální podobě pocházející z výzkumných projektů (z experimentů, šetření a měření, a to včetně tzv. metadat [dat, která poskytují informaci o jiných datech] a podrobností o zpracování dat) dostupná bez omezení online všem potenciálním uživatelům.“
Někteří poskytovatelé finanční podpory VaVaI svůj přístup k otevřeným výzkumným datům deklarují na svých webových stránkách:
- Agentura pro zdravotnický výzkum ČR: Výzkumná data a otevřený přistup k výstupům/výsledkům / FAQ
- GA ČR: Otevřená věda na GA ČR (Open Access a Data Management plan), 2024
- TA ČR: Research data and open access to outputs/results, 2023; Plán správy dat
- MŠMT: Příručka postupů otevřené vědy, verze 1.1, 2023