Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD, Organisation for Economic Cooperation and Development) považuje data za klíčový zdroj znalostní společnosti. Usiluje o lepší přístup k veřejně financovaným datům, který umožňuje výzkum a inovace a má dalekosáhlé účinky na efektivitu zdrojů, produktivitu a konkurenceschopnost, což podle OECD přináší výhody pro celou společnost. V souvislosti s přínosy poukazuje na nutnost jejich vyvážení vzhledem k rizikům pro soukromí, duševní vlastnictví, národní bezpečnost a veřejný zájem.
Rada OECD přijala v lednu 2021 revidované Doporučení o přístupu k výzkumným datům z veřejných zdrojů (Recommendation of the OECD Council concerning Access to Research Data from Public Funding). Tento právní nástroj platný od roku 2006 byl aktualizován s ohledem na nové technologie a vývoj politik. V revidované verzi Rada OECD potvrdila význam a důležitost zásad stanovených v první verzi a zároveň rozšířila jejich oblast působnosti tak, aby zahrnovala nejen výzkumná data z veřejných zdrojů, ale také digitální objekty relevantní pro výzkum (research-relevant digital objects from public funding), jako jsou např. metadata, algoritmy, pracovní postupy, modely a software (včetně kódu).
Cíle doporučení:
- stanovit obecné principy a politická doporučení, jimiž mohou vlády maximalizovat výhody otevřeného přístupu k výzkumným datům a jejich sdílení při současné ochraně práv jednotlivců a organizací a při zohlednění dalších oprávněných zájmů
- usnadnit spolupráci a využívání nových a stávajících datových zdrojů k podpoře vědeckých objevů a inovací v soukromém i veřejném sektoru po celém světě, které mohou pomoci
- řešit společenské výzvy, včetně životního prostředí a globální mimořádné události, jako byla např. krize COVID-19
- podpořit udržitelný růst a zlepšit sociální a duševní blahobyt
- zlepšit tvorbu politik založených na důkazech a také zlepšit poskytování veřejných služeb
- zvýšit transparentnost, odpovědnost a důvěru napříč společností
- posílit pravomoci uživatelů digitálního zboží a služeb, včetně podniků, pracovníků, občanů a spotřebitelů
V rámci zmíněného doporučení jsou výzkumná data definována na straně 7 následujícím způsobem:
“Research data from public funding: factual records (such as numerical scores, textual records, images, and sounds) resulting from research that is partially or fully funded by public funds, used as primary sources for scientific research, and that are commonly accepted in the scientific community as necessary to validate research findings. This term does not cover laboratory notebooks, preliminary analyses, or drafts of scientific papers, plans for future research, peer reviews, personal communications with colleagues, or physical objects, (e.g., laboratory samples, strains of bacteria, or test animals).”
„Výzkumná data z veřejných zdrojů: faktografické záznamy (např. číselné výsledky, textové záznamy, obrázky a zvuky), které jsou výsledkem výzkumu částečně nebo plně financovaného z veřejných prostředků, používané jako primární zdroje pro vědecký výzkum a které jsou běžně přijímány ve vědeckém prostředí jako nezbytné pro ověření výsledků výzkumu. Tento pojem nezahrnuje laboratorní deníky, předběžné analýzy nebo návrhy vědeckých prací, plány budoucího výzkumu, recenzní posudky, osobní komunikace s kolegy nebo fyzické předměty (např. laboratorní vzorky, kmeny bakterií nebo pokusná zvířata).“
V roce 2007 vydala OECD Zásady a pokyny pro přístup k výzkumným datům z veřejných zdrojů (OECD Principles and Guidelines for Access to Research Data from Public Funding). Tento dokument poskytuje vládním orgánům členských zemí, které se zabývají vědní politikou a financováním, obecná politická doporučení týkající se přístupu k výzkumným datům z veřejných zdrojů. Cílem je podpořit přístup k datům a jejich sdílení mezi výzkumnými pracovníky, výzkumnými institucemi a národními výzkumnými agenturami a zároveň uznat a zohlednit různé vnitrostátní právní předpisy, výzkumné politiky a organizační struktury členských zemí.
V roce 2020 OECD vydala graf znázorňující vliv doporučení OECD k přístupu k údajům o výzkumu z veřejných zdrojů (Influence of the OECD Recommendation of the Council concerning Access to Research Data from Public Funding). Ve stejném roce vyšla také zpráva o politické praxi na podporu přístupu k veřejně financovaným datům pro vědu, technologie a inovace (Enhanced Access to Publicly Funded Data for Science, Technology and Innovation), která zkoumá vnitrostátní politiky a mezinárodní iniciativy a identifikuje otázky, které vyžadují politickou pozornost.