Správa výzkumných dat – Research Data Management (RDM) jako nedílná součást dobré vědecké praxe provází celý výzkumný proces a zahrnuje následující činnosti:
- získávání, organizaci a dokumentaci dat
- ukládání, uchovávání, zálohování a archivaci dat
- sdílení a zveřejňování dat
- zabezpečení dat
- zajištění kvality dat
- přidělování perzistentních identifikátorů (nejčastěji DOI)
- licencování
Správa výzkumných dat pomáhá uchovávat data v bezpečí a usnadňuje jejich vyhledání, zpřístupnění, správné porozumění a využívání. Správa výzkumných dat by měla pokrývat celý životní cyklus výzkumných dat a je spojena s odpovědným plánovaním správy dat.
Za správu a kvalitu výzkumných dat během jejich životního cyklu by měl zodpovídat správce dat – Data Steward. Jeho rolí je zajistit, aby byla data správně uchovávána, kategorizována, zpřístupněna a ochráněna. To vše v souladu s FAIR principy pro účely dalšího využití dat v zájmu vědecké komunity a veřejnosti. Podle uplatnění lze Data Stewardy rozdělit na institucionální, fakultní a projektové (někdy nazývané Data Manažery).
Problematika správy výzkumných dat podléhá neustálému vývoji a vzniká stále více nových doporučení a politik na úrovni jednotlivých univerzit, výzkumných organizací, poskytovatelů finanční podpory a vydavatelů. Zároveň je správa výzkumných dat specifická pro jednotlivé vědní disciplíny a mohou existovat oborové standardy (více např. na webu FAIRsharing).