Open Access (OA) – otevřený přístup představuje bezplatnou, okamžitou, online dostupnost vědeckých prací, spojenou s právy plně tyto publikace využívat v digitálním prostředí. Vědecké práce se tak stávají volně dostupné online pro všechny, což může přispět k inovacím, posílení konkurenceschopnosti a mezinárodní spolupráci.
Atributy otevřeného přístupu (Open Access):
- okamžitý – přístup bez časového embarga
- trvalý – dlouhodobý přístup prostřednictvím archivace
- svobodný – dostupnost zajištěna veřejnou licencí umožňující opětovné využití (v současné době prakticky výhradně licencemi Creative Commons)
- bezplatný – dostupnost přístupu pro koncové uživatele zdarma (financování OA se přesouvá na začátek publikačního řetězce)
- neomezený/bezbariérový – přístup pokud možno bez právních a technických překážek kromě těch, které jsou vlastní přístupu k internetu jako takovému a bez většiny autorských a licenčních omezení; definice otevřeného přístupu (OA BBB) připouštějí alespoň jedno omezení svobody uživatele: povinnost uvést autora díla
Je třeba zdůraznit, že otevřený přístup k recenzovaným vědeckým publikacím není v současnosti legislativně upraven ani v evropském ani v českém právním řádu. V této oblasti existuje celá řada iniciativ, deklarací a doporučení (např. Doporučení komise (EU) 2018/790, dle kterého je členským státům doporučeno definovat a zavést jasné strategie otevřeného přístupu k vědeckým publikacím a výzkumným datům, které jsou výsledkem výzkumu podporovaného z veřejných prostředků, včetně detailních akčních plánů).
OA publikování se týká všech typů vědeckých prací, jako jsou články v recenzovaných časopisech, příspěvky ve sbornících, kapitoly v odborných knihách, monografie a další. Otevřeného přístupu je možné dosáhnout různými způsoby. Stěžejními publikačními modely jsou Green OA / Self-Archiving (zelená cesta / autoarchivace), Gold OA (zlatá cesta), Diamond/Platinum OA (diamantová/platinová cesta) a Hybrid OA (hybridní cesta). V souvislosti s OA publikováním je třeba si dávat pozor na tzv. predátory, kteří tento model zneužívají.
Poskytovatelé finanční podpory VaVaI, vydavatelé a časopisy, výzkumné organizace a knihovny regulují své stanovisko k otevřenému přístupu prostřednictvím dokumentů tzv. politik otevřeného přístupu. Tyto často bývají součástí širších politik k otevřené vědě.
S ověřením politik otevřeného přístupu jednotlivých poskytovatelů, časopisů a vydavatelství může pomoci databáze Open policy finder (dříve Sherpa Services). Pro identifikaci otevřeného časopisu, který splňuje podmínky konkrétního poskytovatele, slouží nástroj Journal Checker Tool. Bližší informace a další užitečné nástroje pro publikování v režimu OA či vyhledávání OA zdrojů naleznete v sekci Nástroje.
Další zdroje
- JIRÁT, Jiří a Jakub SZARZEC. NÁRODNÍ TECHNICKÁ KNIHOVNA. Manuál pro identifikaci vědeckých časopisů s otevřeným přístupem. 2023. Dostupné také z: https://www.czechelib.cz/default/files/download/id/749/manual-pro-identifikaci-vedeckych-casopisu-s-otevrenym-pristupem.pdf
- Open Access Directory