Predátoři

S rozvojem elektronického publikování a otevřeného přístupu se začaly objevovat také časopisy a vydavatelství, které tento business model zneužívají. Jedná se o tzv. predátorské časopisy či predátorská vydavatelství, objevit se však mohou ku příkladu i predátorské konference. Tyto nekalé praktiky představují při publikování výsledků výzkumu velké riziko.

Predátorské časopisy a vydavatelství se vyznačují tím, že profitují na publikačních poplatcích (APC), aniž by dodržovaly zavedené standardy vědecké publikační činnosti. Primárním cílem těchto časopisů je vybírat APC a generovat zisk, nikoliv zveřejňovat a zpřístupňovat vědecké výsledky a podporovat otevřený přístup.

Pro prověřování časopisu můžete využít databázi OA časopisů QOAM (Quality Open Access Market), která na základě zkušeností autorů přiděluje časopisům skóre pro hodnocení integrity a kvality publikační služby časopisu. Dalším pomocníkem může být portál Vím, kde publikuji, který spravuje Ústřední knihovna VUT v Brně ve spolupráci s AKVŠ ČR. Jedná se o volný překlad původní kampaně Think.Check.Submit. Ověřit samotnou existenci OA časopisu lze prostřednictvím databáze Directory of Open Access Journals (DOAJ).

Další zdroje

  1. Predátorské časopisy (NTK)
  2. Stop Predatory Practices
  3. Pochybné časopisy (MUNI)

KAM DÁL
Open Access
Financování Open Access
Publikování v OA režimu

poslední aktualizace