Evropská komise integrovala otevřenou vědu do veškerého výzkumu financovaného Evropskou unií.
Politika otevřeného přístupu byla zavedena v roce 2007 jako pilotní opatření v 7. rámcovém programu EU pro výzkum (Seventh Framework Programme). V roce 2014 zavedla EK povinný otevřený přístup k vědeckým publikacím pro všechny výzkumné a inovační projekty financované v programu Horizon 2020 pro období 2014–2020. Na období 2021–2027 vypracovala komplexní politiku otevřené vědy a rozšířila řadu opatření na podporu zavádění postupů otevřené vědy prostřednictvím programu Horizon Europe.
Evropský výzkumný prostor (EVP)
Evropský výzkumný prostor (EVP, European Research Area (ERA)) byl založen v roce 2000 a je iniciativou Evropské komise s cílem
- společného vědeckého a technologického prostoru
- jednotného trhu pro výzkum a inovace
- synergie mezi EU a členskými státy pro společné zlepšování nastavení systému a politik výzkumu
- posílení mobility výzkumných pracovníků
- sdílení vědeckých znalostí a inovací
- přispění ke zvýšení konkurenceschopnosti evropského průmyslu
- podpory investic a reforem ve výzkumu a inovacích
- růstu trhu
- zlepšení přístupu k excelenci
Více zde.
FOSTER
FOSTER (Facilitate Open Science Training for Eruopean Research) byla koordinační iniciativa vytvořená v rámci dvou projektů (FOSTER 2014–2016, FOSTER Plus 2017–2019), která podporovala různé zúčastněné strany, zejména mladé výzkumné pracovníky, při přijímání otevřeného přístupu v kontextu Evropského výzkumného prostoru (ERA) a při dodržování politik otevřeného přístupu a pravidel účasti stanovených pro Horizon 2020 (H2020). Kromě toho program FOSTER cílil na posílení institucionální vzdělávací kapacity, aby bylo možné udržet soulad s politikami otevřeného přístupu v rámci EVP a H2020, a usnadnil přijetí, posílení a provádění politik otevřeného přístupu od ostatních evropských poskytovatelů finančních prostředků v souladu s doporučením Evropské komise.
Více zde.
Evropská rada pro výzkum (ERC)
Evropská rada pro výzkum (ERC, European Research Council) založená Evropskou komisí v roce 2007 je hlavní a jedinou evropskou organizací financující tzv. frontier research – výzkum směřující za hranice poznání k průlomovým objevům v jednotlivých vědních oblastech. ERC se domnívá, že poskytování bezplatného a neomezeného online přístupu k výsledkům výzkumu může být nejúčinnějším způsobem, jak zajistit, aby byly výsledky výzkumu, který financuje, dostupné a znovu využívané jako základ pro další výzkum.
Více zde.
Horizon Europe (HE)
Aktuálně platná evropská strategie pro výzkum a inovace Strategic Plan 2020–2024. DG Research and Innovation klade důraz na otevřenou vědu, resp. zásady otevřenosti, prostřednictvím programu Horizon Europe 2021–2027, kde je zaveden otevřený přístup ke zveřejňování vědeckých výstupů, a na urychlení implementace Evropského cloudu pro otevřenou vědu EOSC (European Open Science Cloud).
Vymezení a požadavky na otevřenou vědu v programu Horizon Europe 2021–2027 (česky Horizont Evropa) do značné míry navazují na předchozí program Horizon 2020.
Více zde.
Otevřený výzkum Evropa (ORE)
Otevřený výzkum Evropa (ORE, Open Research Europe) je publikační platforma indexovaná v databázi Scopus s otevřeným přístupem pro zveřejňování výsledků projektů financovaných EU (Horizon 2020, Horizon Europe 2021–2027) ve všech vědních oborech. Platformu financuje a spravuje Evropská komise.
Více zde.
Evropský cloud pro otevřenou vědu (EOSC)
Iniciativa Evropský cloud pro otevřenou vědu (EOSC, European Open Science Cloud) se zaměřuje na rozvoj infrastruktury podporující postupy otevřené vědy v oblasti správy výzkumných dat s cílem vybudovat jednotnou datovou infrastrukturu pro ukládání, archivaci, správu dat a jejich opakované použití, analýzy a sdílení napříč všemi vědeckými disciplínami. EOSC představuje klíčový prvek politiky EU v oblasti otevřené vědy.
Více zde.