Iniciativa Evropský cloud pro otevřenou vědu (EOSC, European Open Science Cloud) se zaměřuje na rozvoj infrastruktury podporující postupy otevřené vědy v oblasti správy výzkumných dat s cílem vybudovat jednotnou datovou infrastrukturu pro ukládání, archivaci, správu dat a jejich opakované použití, analýzy a sdílení napříč všemi vědeckými disciplínami. EOSC představuje klíčový prvek politiky EU v oblasti otevřené vědy.
EOSC má vytvořit virtuální evropské výzkumné prostředí (především propojením národních, resp. oborových informačních infrastruktur). To zahrnuje zejména společné standardy, služby, pravidla přístupu a účasti (např. pro metadata, PID, ověřování), které by měly umožnit a zlepšit mezinárodní a mezioborový přístup k výsledkům výzkumu (datům a dalším digitálním objektům) a jejich spolehlivé opakované využití.
Od roku 2016 Evropská komise společně s členskými státy EU řídí rozvoj EOSC, a to jak prostřednictvím finančních opatření v rámci programu Horizon 2020 (včetně provádění zásad FAIR a integrace evropských výzkumných a informačních infrastruktur, např. projektů ESFRI), tak prostřednictvím vytvoření prozatímní řídicí struktury.
V programu Horizon Europe bude EOSC pokračovat ve formě partnerství mezi Evropskou komisí, členskými státy a organizacemi zúčastněných stran. Za tímto účelem byla v červenci 2020 založena zainteresovanými organizacemi zúčastněných stran právní struktura Sdružení EOSC (EOSC Association) pro odpovídající dohodu o partnerství s Evropskou komisí. Členské státy EU a země přidružené k programu Horizon Europe se budou podílet na řízení partnerství EOSC prostřednictvím externího řídicího výboru.
V České republice probíhá implementace prostřednictvím EOSC CZ za finanční podpory projektů MŠMT. Hlavním cílem je vybudování Národní datové infrastruktury (NDI), společné platformy pro sdílení, správu a přístup k datům a výpočetním zdrojům pro výzkumné účely.