Evropská rada pro výzkum (ERC)

Evropská rada pro výzkum (ERC, European Research Council) založená Evropskou komisí v roce 2007 je hlavní a jedinou evropskou organizací financující tzv. frontier research – výzkum směřující za hranice poznání k průlomovým objevům v jednotlivých vědních oblastech. ERC se domnívá, že poskytování bezplatného a neomezeného online přístupu k výsledkům výzkumu může být nejúčinnějším způsobem, jak zajistit, aby byly výsledky výzkumu, který financuje, dostupné a znovu využívané jako základ pro další výzkum. 

ERC zřídila Pracovní skupinu otevřené vědy (Working Group on Open Science), která se se zabývá dopadem postupných a rychlých změn, kterými svět výzkumu prochází, pokud jde o sdílení výstupů výzkumu, správu výzkumných dat, recenzní řízení, systémy odměňování a související otázky.

Udělované granty ERC mají různá pravidla vzhledem k šíření výsledků výzkumu a otevřeného přístupu. Ten je povinný u všech grantů mající ve smlouvě nebo v zadávací dokumentaci článek 29 ŠÍŘENÍ VÝSLEDKŮ – OTEVŘENÝ PŘÍSTUP – ZVIDITELNĚNÍ FINANCOVÁNÍ EU (DISSEMINATION OF RESULTS — OPEN ACCESS — VISIBILITY OF EU FUNDING). Ten rovněž pojednává i o přístupu k výzkumným datům. Pokud otevřený přístup povinný není, tak jej ERC důrazně doporučuje.

ERC pro příjemce grantů k implementaci principů otevřené vědy vydala

Technologické centrum AV ČR vydává praktickou edici Vademecum Horizont Evropa. Jedna z jejích publikací z roku 2022 s názvem Granty Evropské rady pro výzkum (ERC) je určena pro žadatele o granty ERC, jejich řešitele a projektové manažery. Brožura umožňuje rychlou orientaci v pěti typech grantů ERC, informuje o způsobu předkládání projektových návrhů a jejich hodnocení, představuje základní principy financování grantů ERC vč. vykazování nákladů, reportování, kontrol a auditů a v neposlední řadě také stručně shrnuje otázky etiky, otevřené vědy, šíření a využití výsledků výzkumu i práva k duševnímu vlastnictví.