Crowdsourcing

Crowdsourcing – skupinové shromažďování dat je online proces spolupráce, při kterém vědci zapojují skupinu vybraných jednotlivců s různými znalostmi a dovednostmi prostřednictvím otevřené výzvy na internetu a/nebo online platformách, aby se ujali určitého výzkumného úkolu nebo souboru úkolů; zpravidla se jedná o pomoc při shromažďování dat, kdy vědci získávají jedinečné a bohaté soubory dat a kdy je zároveň veřejnost zapojena do procesu vědeckého objevování. Koncepční rámec crowdsourcingu může být vytyčen čtyřmi klíčovými prvky: iniciátor (kdo a proč iniciuje proces), zúčastněná skupina/„dav“ (v orig. crowd, kdo a proč se podílí na výzkumu), proces (jakým způsobem probíhá komunikace mezi iniciátorem a zúčastněnou skupinou) a technologie (platformy sdíleného společného výzkumu).

Koncept crowdsourcingu se rozšířil v mnoha oblastech výzkumu. Zatímco související debaty se zaměřovaly především na jeho význam pro podnikatelský, veřejný a nevládní sektor, stále více se zdůrazňuje jeho význam pro vytváření vědeckých poznatků. Tento rostoucí zájem zůstává v rozporu s jeho slabým uznáním a přílišným zjednodušením redukujícím crowdsourcing ve vědě na občanskou vědu. V crowdsourcingu ve vědě je shledáván potenciál ke zvýšení rozsahu a dopadu vědeckého výzkumu prostřednictvím přechodu od individuální práce k týmové a distribuované spolupráci. Na druhé straně jsou však etické, společenské a hospodářské důsledky crowdsourcingu předmětem široké diskuze. 

Některá úskalí crowdsourcingu

  • dodatečné náklady na dokončení projektu do přijatelné podoby
  • zvýšená pravděpodobnost, že projekt selže z důvodů jako např. nedostatek finanční motivace, malý počet zúčastněných, nižší kvalita práce, nedostatek osobní zainteresovanosti pro projekt, globální jazykové bariéry nebo složitá správa velkého projektu
  • finanční ohodnocení pro zúčastněnou skupinu je často pod tržní hodnotou nebo žádné
  • žádné písemné smlouvy, dohody o neposkytování informací nebo zaměstnanecké smlouvy
  • těžkosti s udržením pracovních vztahů s crowdsourcingovými pracovníky během trvání projektu

Pro nalezení vhodné crowdsourcing platformy lze využít nástroj FIND A CROWDSOURCING PLATFORM na webu Laboratory for Innovation Science at Harvard (LISH).

Další zdroje

  1. LENART-GANSINIEC, Regina, Wojciech CZAKON, Łukasz SUŁKOWSKI a Jasna POCEK. Understanding crowdsourcing in science. Review of Managerial Science [online]. 2023, 17(8), 2797-2830. ISSN 1863-6683. DOI: 10.1007/s11846-022-00602-z