Open Licensing – otevřené licencování zahrnuje využívání veřejných licencí pro snadnější opětovné použití publikací a výzkumných dat. Umožňuje a reguluje sdílení výsledků vědeckého výzkumu. Veřejné licence definují, jak mohou být dotyčné vědecké informace, data, výzkumné nástroje a další materiály využívány, sdíleny a upravovány ostatními.
Mezi veřejné licence patří například Creative Commons (CC) licence. Jedná se o soubor licencí, které umožňují autorům specifikovat, jaká práva na použití svého díla chtějí poskytnout veřejnosti. CC licence zahrnují různé úrovně omezení, od plně otevřené s uvedením zdroje až po omezenější varianty neumožňující komerční použití či úpravy.
Volba vhodné licence CC je jednou z klíčových součástí publikování v režimu otevřeného přístupu. Na základě doporučení německého konsorcia DEAL se jako nejvhodnější jeví konkrétně licence CC BY.
Pokud jde o otevřená výzkumná data, ta musí být licencována tak, aby bylo zřejmé, že kdokoli může data používat jakýmkoli způsobem, včetně jejich úprav, kombinování s jinými daty a poskytování třetím stranám, a to i pro komerční účely. Licence, které omezují použití dat, například zákazem úprav nebo komerčního použití, nejsou v souladu s Berlínskou deklarací o otevřeném přístupu k vědeckým znalostem (2003) a s Definicí otevřenosti (Open Definition, 2006). Taková data nejsou, striktně vzato, považována za otevřená data, i když podporují vědeckou výměnu.