Mezinárodní rada pro vědu (ISC, International Science Council) je mezinárodní nevládní organizací působící na celosvětové úrovni s cílem podněcovat a sdružovat vědecké odborné znalosti, poradenství a vliv v otázkách, které se týkají jak vědy, tak společnosti. Vznikla v roce 2018 sloučením Mezinárodní rady pro vědu (International Council for Science) a Mezinárodní rady pro společenské vědy (International Social Science Council). Sdružuje zhruba 250 organizací včetně mezinárodních vědeckých asociací a společností, národních a regionálních vědeckých akademií a výzkumných rad.
Ve svém akčním plánu na období 2022–2024 s názvem Věda a společnost v bodě změny (Science and Society in Transition) deklaruje potřebu přijetí všech oblastí otevřené vědy tak, jak ji ISC definoval v pracovním dokumentu Open Science for the 21st Century (2020). Otevřená věda představuje prioritní téma v rámci 4. oblasti akčního plánu s názvem Změna praxe ve výzkumu a ve výzkumných systémech.
Výše zmíněný dokument Open Science for the 21st Century popisuje důvody a počátky hnutí za otevřenou vědu, jeho rozměry a aplikace. Předkládá doporučení vědcům, univerzitám, UNESCO a dalším zainteresovaným stranám vědeckých a výzkumných systémů týkající se změn, které jsou nezbytné pro efektivní fungování otevřené vědy. Dokument obsahuje informace o projektech a programech ISC, které byly určeny k podpoře aspektů otevřené vědy, jak je popsáno v Akčním plánu ISC 2019–2021.
Vize ISC koncipuje vědu jako globální veřejný statek. ISC za základ vědeckého úsilí považuje otevřenost. Vědecké poznatky, data a odborné znalosti musí být všeobecně dostupné a jejich přínosy musí být sdíleny všemi. Pod tímto prizmatem přistupuje k problematice otevřené vědy.
Vizi a poslání ISC pomáhá prosazovat Výbor pro data ve výzkumu a technologii CODATA. Přidruženým orgánem ISC je WDS (World Data System).