Zákon č. 130/2002 Sb.
Zákon č. 130/2002 Sb. , o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací), ve znění pozdějších předpisů – za účelem implementace EU Směrnice 2019/1024 o otevřených datech podle Zákona č. 241/2022 (tzv. novelizační zákon) musí příjemci podpory VaVaI z veřejných prostředků ošetřit způsob správy dat, jejich dostupnost a šíření v souladu se zásadou „co nejotevřenější, uzavřené podle potřeby“, přičemž nezveřejnění výsledků výzkumu a výzkumných dat je možné jen v odůvodněných případech.
§ 9, Úprava vztahů mezi poskytovatelem a příjemcem, stanovuje náležitosti smlouvy mezi poskytovatelem a příjemcem účelové podpory, která musí obsahovat:
- (1) l) způsob správy výzkumných dat (tzv. data management plan)
- (1) m) informace o dostupnosti a způsobu šíření výsledků výzkumu a výzkumných dat, pokud byly vytvořeny za podpory z veřejných prostředků
Výzkumným datům se věnují i následující části novelizovaného zákona:
- § 2 Vymezení pojmů (2) o)
- § 12 Poskytování informací
- § 12a Přístup k výzkumným datům
- § 31 Práva a povinnosti při předávání a poskytnutí údajů informačního systému výzkumu, vývoje a inovací
Národní politika výzkumu, vývoje a inovací České republiky 2021+
Národní politika výzkumu, vývoje a inovací České republiky 2021+ byla schválena Usnesením vlády ze dne 20. 7. 2020 č. 759. Představuje zastřešující strategický dokument na národní úrovni pro rozvoj všech složek výzkumu, vývoje a inovací v ČR. Definuje pět strategických cílů vycházejících z klíčových oblastí a 28 opatření k realizaci cílů.
Dokument stanovuje Opatření č. 8: Otevřený přístup k výsledkům a datům VaV, které jsou volně šiřitelné; rozvoj a zefektivnění IS VaVaI. Opatření je zaměřeno na zajištění otevřeného přístupu k výsledkům a datům VaVaI a na rozvoj IS VaVaI v souladu s Koncepcí Informačního systému výzkumu, experimentálního vývoje a inovací na období 2021–2025.
Třetí část Opatření č. 13 Zapojení výzkumných týmů do Horizontu Evropa, případně dalších programů EU, oboustranná mezinárodní mobilita a mezinárodní spolupráce výzkumných organizací a podniků, a podpora systémového zpřístupňování výsledků vědy a výzkumu se zaměřuje na systematické a trvalé zpřístupňování nejaktuálnějších informací o výsledcích celosvětové vědy v ČR. Cílem opatření je zachování kontinuity hlavních činností Národního centra pro elektronické informační zdroje CzechELib, tzn. zajištění centralizovaného nákupu klíčových elektronických informačních zdrojů, citačních databází a bibliometrických nástrojů, jakožto i provozu komplexního systému pro pořizování a správu elektronických informačních zdrojů a tvorby podpůrných analýz a statistik pro členské instituce i orgány státní správy ČR působící v oblastech VaVaI.
Národní RIS3 strategie
Národní výzkumná a inovační strategie inteligentní specializace České republiky 2021–2027 (Národní RIS3 strategie) byla schválena vládou ČR dne 25. 1. 2021. Zajišťuje efektivní zacílení prostředků především z evropských, národních a územních rozpočtů na podporu orientovaného a aplikovaného výzkumu a inovací. Jako jeden z očekávaných dopadů jejího strategického cíle B – Zvýšení kvality veřejného výzkumu je definována podpora otevřené vědy.
Inovační strategie ČR 2019–2030
Inovační strategie ČR 2019–2030 byla schválena Usnesením vlády ČR ze dne 4. 2. 2019 č. 104. Jedná se o strategický rámcový plán, který předurčuje vládní politiku v oblasti výzkumu, vývoje a inovací a má pomoci ČR republice se během 12 let posunout mezi nejinovativnější země Evropy.
Inovační strategie se skládá z devíti navzájem provázaných oblastí, které obsahují východiska, základní strategické cíle a nástroje vedoucí k jejich naplnění. Podpora otevřeného přístupu k výsledkům výzkumu a vývoje vytvořených se spolupodílem národních zdrojů figuruje jako jeden z nástrojů k dosáhnutí definovaných cílů v oblasti Financování a hodnocení výzkumu a vývoje.
Národní strategie otevřeného přístupu ČR k vědeckým informacím na léta 2017–2020
Strategie definuje pojmy, role, principy a priority v oblasti otevřeného přístup. Akční plán pro implementaci Národní strategie otevřeného přístupu ČR k vědeckým informacím 2017–2020 stanovuje klíčové kroky pro implementaci vybraných priorit strategie. Vyhodnocení plnění Akčního plánu poukazuje na zajištění kontinuity plnění opatření Národní politikou výzkumu, vývoje a inovací ČR 2021+ a projektem sdílených činností Národní centrum pro informační podporu výzkumu, vývoje a inovací schváleným Usnesením vlády č. 1092 ze dne 26. 10. 2020.
Koncepce Informačního systému výzkumu, experimentálního vývoje a inovací na období let 2021–2025
Opatření 2.5 Koncepce má za cíl zabezpečit podporu otevřeného přístupu k vědeckým informacím včetně zajištění technických a programových prostředků. Na Rejstřík informací o výsledcích (RIV) mají být navázána otevřeně přístupná úložiště vědeckých publikací a u jednotlivých publikačních výstupů (především druhů J a D) bude přímo ve veřejném rozhraní IS VaVaI dostupný otevřený přístup.
Doporučení k otevřenému přístupu (Open Access) k publikovaným výsledkům výzkumu financovaného z veřejných zdrojů
Doporučení schválila RVVI dne 28. 2. 2014 na svém 291. zasedání. Vypracováno prof. Ing. Rudolfem Haňkou, zpravodajem pracovní skupiny pro otevřený přístup.
Doporučení pro Poskytovatele finanční podpory VaVaI k aplikaci postupů otevřené vědy v podmínkách národních programů a veřejných soutěží ve výzkumu, vývoji a inovacích
Doporučení vzala na vědomí RVVI dne 13. 12. 2024 na svém 407. zasedání. Příprava dokumentu byla koordinována Národní technickou knihovnou a Vědeckou radou projektu Národní centrum pro informační podporu výzkumu, vývoje a inovací. Dokument stanovuje bezpečné podmínky v rámci českého právního řádu. Na základě Usnesení byl rozeslán poskytovatelům VaVaI v ČR s doporučením, aby jej využívali při nastavování podmínek poskytování podpory VaVaI ve své působnosti.