Projekty ČR

K podpoře implementace otevřené vědy v ČR jsou realizovány konkrétní projekty. Aktuální jsou specializované výzvy MŠMT na podporu otevřené vědy v rámci Operačního programu Jan Amos Komenský (výzva č. 02_23_014 Open Science I). Výzva Open Science II cílí na podporu oborově specifických a mezioborových aktivit v rámci implementace iniciativy European Open Science Cloud (EOSC). Intervence budou směřovat na rozvoj tematických repozitářů a jejich integraci do prostředí Národní datové infrastruktury, rozvoj a aplikaci vhodných metadatových modelů, standardů a dalších nástrojů zvyšujících vyhledatelnost, dostupnost a znovu-využitelnost výzkumných dat.

NRP

Cílem projektu NRP – Národní repozitářová platforma pro výzkumná data je návrh, implementace a pilotní provoz Národní repozitářové platformy a souvisejících klíčových služeb, zajištění vzdělávání uživatelů, datových odborníků a dalších pracovníků výzkumných organizací, a vytvoření kyberbezpečnostního zázemí včetně plné compliance s relevantními předpisy a poskytování metodické i provozní podpory uživatelům této platformy. Realizátorem projektu je CESNET v letech 2024–2028. Projekt je klíčový pro efektivní správu, dlouhodobé uchovávání a sdílení vědeckých dat v ČR, čímž podporuje otevřený přístup a spolupráci ve vědecké komunitě.

CARDS

Czech Academic and Research Discovery Services (CARDS) je projekt realizovaný NTK v letech 2023–2029, jehož cílem je modernizace a digitalizace informačního prostředí a vytvořit novou knihovně-informační platformu pro segment výzkumných a akademických knihoven ČR (tzv. platforma nové generace, PNG). Hlavními výstupy projektu jsou PNG, Národní metadatový katalog a Národní centrum pro perzistentní identifikátory.

NCIP VaVaI

Národní centrum pro informační podporu výzkumu, vývoje a inovací (NCIP VaVaI), jehož realizátorem je NTK (2021–2027), je projekt sdílených činností (podle §2 odst. 2, písm. e) zákona 130/2002 Sb. o podpoře výzkumu a vývoje). Hlavními výstupy projektu jsou podpora národního centra CzechElib, národní (dokumentový) repozitář (Green OA), implementace evropských standardů, zejména z oblasti otevřené vědy, do výzkumného prostředí ČR.

EOSC-CZ

Projekt European Open Science Cloud Czech Republic (EOSC-CZ), jehož realizátoři jsou MU, CESNET a VŠB v letech 2023–2028, si klade za cíl vytvořit komplexní společné zázemí pro implementaci EOSC v ČR a zajistit aktuální a budoucí potřeby české výzkumné komunity v oblasti nakládání s výzkumnými (FAIR) daty dle Architektury implementace iniciativy EOSC v ČR a v souladu s celoevropskou strategií implementace EOSC.

CzechELib

Cílem projektu Národní centrum pro elektronické informační zdroje (CzechELib), realizovaném NTK v letech 2017–2022, bylo vytvoření stabilního, dlouhodobě udržitelného systému zpřístupňování elektronických informačních zdrojů pro oblast VaVaI. Tuto roli převzal následující projekt NCIP VaVaI.

Velké výzkumné infrastruktury

V roce 2017 spustilo MŠMT ve spolupráci s e-infrastrukturou CESNET webovou prezentaci velkých výzkumných infrastruktur ČR. Účelem těchto webových stránek je zvýšit povědomí o aktivitách a službách velkých výzkumných infrastruktur ČR mezi výzkumnými pracovníky, studenty, orgány státní správy a širokou odbornou, jakož i laickou veřejností. Webový portál obsahuje mimo jiné stručnou charakteristiku každé velké výzkumné infrastruktury. Ty jsou zpřístupňovány všem potenciálním uživatelům na principu otevřeného přístupu a jedná se tedy o otevřené infrastruktury.