Vzdělávání

Vzdělávání se stává nedílnou součástí podpory implementace otevřené vědy v ČR. Ačkoliv se témata otevřené vědy prolínají do různých oblastí, lze na ně nahlížet jako na průřezová témata, která se implementují jak do formálního, tak i neformálního vzdělávání. Aktivními aktéry v této oblasti jsou akademické knihovny, vysokoškolská pracoviště a školicí centra působící v rámci stávajících projektů podpory implementace Open Science.

Následující pravidelně aktualizovaný seznam vzdělávacích aktivit slouží k zpřehlednění možností edukace jak pro specialisty, kteří přímo pracují na podpoře implementace otevřené vědy, tak i pro akademické pracovníky a odbornou veřejnost. Uvedené studijní příležitosti zahrnují akreditované studijní programy, včetně programů celoživotního vzdělávání (CŽV), vzdělávací materiály pro instituce a možnosti pro neformální vzdělávání a samostudium nezávisle na afiliaci zájemce o studium.

Uvedené vzdělávací materiály pro instituce jsou primárně určeny organizacím, které je mohou implementovat do svých formálních nebo neformálních vzdělávacích programů. Na rozdíl od jiných kurzů nejsou přímo určeny pro samostudium jednotlivců, ale předpokládají zapojení školicího personálu a/nebo přizpůsobení vzdělávacích cílů konkrétní instituci.

Aktuálnost informací o programech se může měnit, proto doporučujeme ověřit aktuální stav na webových stránkách poskytovatelů vzdělávání.

Open Science

Vzdělávací materiály pro instituce

  • OpenAIRE Open Science Train-the-Trainer resources – volně zpřístupněný pod licencí CC-BY 4.0 e-learningový kurz v angličtině od neziskové organizace OpenAIRE na platformě OpenPlato. Kurz je zaměřen na pedagogy a instruktory a obsahuje rozsáhlou sbírku materiálů o praktikách otevřené vědy a tipy na vzdělávací aktivity pro studenty.

Neformální vzdělávání a samostudium

  • FOSTER – What is Open Science? (v2) – e-learningový kurz v angličtině od projektu FOSTER Open Science, volně zpřístupněný pod licencí CC-0 na platformě OpenPlato. Úvodní kurz poskytuje základní přehled konceptu otevřené vědy a je vhodný pro všechny zájemce o problematiku včetně laické veřejnosti.
  • Best Practice in Open Science (v2) – e-learningový kurz v angličtině od projektu FOSTER Open Science, volně zpřístupněný pod licencí CC-0 na platformě OpenPlato. Kurz je určen výzkumníkům a je zaměřen na uplatnění praktik otevřené vědy v různých fázích výzkumného procesu.
  • Open Science practices in the Humanities and Social Sciences – e-learningový kurz v angličtině od nevýdělečné organizace OpenAIRE, volně zpřístupněný pod licencí CC-BY 4.0 na platformě OpenPlato. Kurz je vytvořen pro začátečníky a poskytuje přehled praktik otevřené vědy se zaměřením na humanitní a sociální vědy.
  • STEMskiller: Perspectives on „open“ movements (beyond open publishing and open data) – rozcestník otevřených a volně dostupných anotovaných materiálů v angličtině o praktikách otevřené vědy. STEMskiller je dostupný na webových stránkách Národní technické knihovny a doporučuje zájemcům o samostudium kvalitní informační zdroje od vedoucích světových vzdělávacích institucí.

Publikování a Open Access

Vzdělávací materiály pro instituce

  • Stop Predatory Practice – výukový modul od iniciativy Stop Predatory Practice, dostupný v češtině a angličtině pod licencí CC BY 4.0, se věnuje problematice predátorských vydavatelů, časopisů a konferencí a pokrývá také oblast vědeckého publikování s otevřeným přístupem. Výukové a metodické materiály jsou připraveny pro implementaci ve vzdělávacích a výzkumných institucích.

Neformální vzdělávání a samostudium

  • My First Scientific Article – záznam anglického webináře Národní technické knihovny, volně dostupný na YouTube a určený začínajícím výzkumníkům, kteří se chystají psát vědecký článek a chtějí se vyznat v problematice odborného publikování, včetně publikování v režimu Open Access, a vyhledávání vhodných odborných časopisů.
  • NTK Academic Writing Q&A Series – série krátkých videí Národní technické knihovny v angličtině, volně dostupná na YouTube určená začínajícím výzkumníkům. Videa obsahují odpovědi na nejčastější dotazy uživatelů knihovny o psaní a publikování odborných článků a také prezentování odborných výstupů na konferencích.
  • Predátorské časopisy – volně dostupný materiál od Národní technické knihovny o problematice predátorských časopisů a konferencí, který poskytuje praktické rady a doporučení k identifikaci klamavých praktik v oblasti vědecké komunikace. Návod je dostupný také v angličtině
  • FOSTER – Open Access Publishing (v2) – e-learningový kurz v angličtině od projektu FOSTER Open Science, volně zpřístupněný pod licencí CC-0 na platformě OpenPlato. Kurz je určen výzkumníkům a poskytuje podrobné informace o publikování v režimu Open Access nezbytné pro plánování publikace odborných výstupů.
  • FOSTER – Open Licensing (v2) – e-learningový kurz v angličtině od projektu FOSTER Open Science, volně zpřístupněný pod licencí CC-0 na platformě OpenPlato. Kurz je určen všem zájemcům a zpřístupňuje informace o principech volby otevřených licencí pro vědecké výstupy.

Správa výzkumných dat

CŽV a formální vzdělávání

  • Data steward – kurz v češtině s mikrocertifikátem od ÚISK FF UK, první CŽV program pro data stewardy v České republice. Během tří měsíců se účastníci seznamují se základními tématy správy výzkumných dat. Cena kurzu na únor 2025 je 12 600 Kč. Aktuální běh – únor–duben 2025.
  • Data Steward – kurz v angličtině s mikrocertifikátem od University of Vienna pro vzdělávání a certifikaci data stewardů. Dvousemestrální kurz začíná prezenční výukou ve Vídni, zbytek probíhá online. Cena kurzu na únor 2025 je 2 950 eur. Kurz se koná jednou za rok, začátek výuky je v říjnu.
  • Data Steward – kurz CŽV v angličtině od Tampere University of Applied Sciences pro přípravu data stewardů. Dvousemestrální kurz probíhá prezenčně od března do prosince. Cena kurzu na únor 2025 je 1 500 eur.
  • Úvod do procesů správy dat – jednodenní kurz v češtině pro veřejnost od FIS VŠE v Praze, který je zaměřen na správu dat v rámci řízení informatiky. Cena kurzu na leden 2024 je 8470 Kč. Minimální počet účastníků je 5, informace o aktuálních termínech není dostupná.

Vzdělávací materiály pro instituce

  • Data Stewardship –  kurz v angličtině vytvořený v rámci projektu DocEnhance pod licencí CC BY 4.0 a je zpřístupněn Národní technickou knihovnou. Kurz je zaměřen na komplexní přípravu data stewardů, především pro výzkumníky z řad začínajících odborníků  v akademii a soukromém sektoru. Kurz obsahuje tři moduly a předpokládá zapojení zkušených správců dat v rámci instituce a spolupráci se soukromým sektorem. Pro získání přístupu k obsahu kurzu je potřeba vyplnit formulář.
  • Data Protection, Copyright & Ethics in Research – volně zpřístupněný e-learningový kurz v angličtině na platformě OpenPlato. Kurz je určen pedagogům a instruktorům pro vzdělávání studentů, výzkumníků, data stewardů a odborné veřejnosti v tématech zpracování osobních údajů, autorského práva v digitálním prostředí a etiky výzkumu v době umělé inteligence (AI).

Neformální vzdělávání a samostudium

  • Školicí centrum EOSC CZ – nahrávky z webinářů a školení v češtině a angličtině od projektu EOSC CZ, které se týkají různých aspektů správy výzkumných dat. Školení se budou hodit jak výzkumníkům, tak i odborníkům poskytujícím podporu v oblasti správy výzkumných dat. Videa ze vzdělávacích akcí jsou dostupná také na YouTube kanálu školicího centra.
  • Introduction to Research Data Management – záznam anglického webináře Národní technické knihovny, volně dostupný na YouTube a určený začínajícím výzkumníkům a všem zájemcům, kteří si chtějí přiblížit problematiku správy výzkumných dat ve výzkumném procesu. Video doplňuje obecný návod na správu výzkumných dat dostupný na webových stránkách Národní technické knihovny v českém a anglickém jazyce.
  • Introducing open data – volně zpřístupněný e-learningový kurz v angličtině od projektu European data, který je určen začátečníkům a vysvětluje základy konceptu otevřených dat a jejich přínosu pro digitální svět.
  • Understanding the legal side of open data – volně zpřístupněný e-learningový kurz v angličtině od projektu European data, který je určen začátečníkům a provádí posluchače různými aspekty práce s otevřenými daty v kontextu evropské legislativy, ochrany duševního vlastnictví, licencování a využití nástrojů umělé inteligence.
  • Measuring the impact of open data – volně zpřístupněný e-learningový kurz v angličtině od projektu European data, který je určen začátečníkům. Kurz poskytuje přehled metod měření dopadů otevřených dat v Evropské unii a popisuje pojem otevřených dat pro veřejný i soukromý sektor.
  • Improving open data and metadata quality – volně zpřístupněný e-learningový kurz v angličtině od projektu European data, který je určen pokročilým posluchačům, kteří se chtějí dozvědět více o nástrojích a metodách zajištění kvality otevřených dat a metadat.
  • Data Stewardship – Module 1: MOOC – první modul kurzu Data Stewardship v angličtině, který byl vytvořen v rámci projektu DocEnhance pod licencí CC BY 4.0 a je zpřístupněn Národní technickou knihovnou pro všechny zájemce bez ohledu na afiliaci. Modul je realizován formou e-learningu a poskytuje akademickým pracovníkům, začínajícím výzkumníkům a studentům komplexní informace o správě výzkumných dat.
  • MANTRA – interaktivní vzdělávací platforma University of Edinburgh, volně zpřístupněná v angličtině pod licencí CC-BY 4.0. Platforma nevyžaduje přihlášení a poskytuje podrobné informace o správě výzkumných dat. Pro zájemce je dostupný přidružený kurz na platformě Coursera od University of Edinburgh a University of North Carolina.
  • Správa výzkumných dat – volně zpřístupněný e-learningový kurz v češtině a angličtině na platformě Moodle VUT v Brně. Kurz je určen doktorandům a také všem zájemcům o problematiku (po přihlášení jako host). V průběhu akademického roku je kurz doplněn prezenčními semináři.
  • STEMskiller: Research data – rozcestník otevřených a volně dostupných anotovaných materiálů v angličtině o výzkumných datech pro začínající výzkumníky a jejich školitele a mentory. STEMskiller je dostupný na webových stránkách Národní technické knihovny a doporučuje zájemcům o samostudium kvalitní informační zdroje od vedoucích světových vzdělávacích institucí. 
  • Using the Data Stewardship Wizard for your scientific data management – záznam školení Grantové agentury ČR v angličtině o správě výzkumných dat a tvorbě DMP v open-source nástroji Data Stewardship Wizard, volně dostupný na YouTube. Školení je zaměřeno na příjemce podpory GA ČR.
  • Sensitive Data in the Humanities and Social Sciences – e-learningový kurz v angličtině, volně zpřístupněný pod licencí CC-BY 4.0 na platformě OpenPlato. Kurz je zaměřen na pokračující posluchače a přibližuje problematiku práce s citlivými daty v kontextu otevřené vědy v humanitních a sociálněvědních oblastech.

Open Source

Neformální vzdělávání a samostudium

  • FOSTER – Open Source Software and Workflows (v2) – e-learningový kurz v angličtině od projektu FOSTER Open Science, volně zpřístupněný pod licencí CC-0 na platformě OpenPlato. Kurz je zaměřen na vzdělávání data stewardů, výzkumníků a IT specialistů a poskytuje informace o využívání open source softwarů a otevřeného pracovního prostředí ve vědeckých projektech v rámci konceptu otevřené vědy.
  • STEMskiller: Open Source – rozcestník otevřených a volně dostupných anotovaných materiálů v angličtině o open source softwaru pro začínající výzkumníky a jejich školitele a mentory. STEMskiller je dostupný na webových stránkách Národní technické knihovny a doporučuje zájemcům o samostudium kvalitní informační zdroje od vedoucích světových vzdělávacích institucí.