Základní dokumenty pro institucionální politiky

Institucionální politiky otevřené vědy je třeba definovat v souladu s evropskou a národní legislativou a příslušnými strategickými dokumenty a doporučeními mezinárodních organizací. Jedná se zejména o následující.

Doporučení UNESCO k otevřené vědě

V originále Recommendation on Open Science, Usnesení 41. Generální konference Organizace spojených národů pro vzdělání, vědu a kulturu, 2021. Více zde.

Doporučení Evropské komise 2018/790

Doporučení Evropské komise 2018/790 ze dne 25. dubna 2018 o přístupu k vědeckým informacím a jejich uchovávání definuje cíl politik k otevřenému přístupu členských států, jímž je poskytnout výzkumným pracovníkům i široké veřejnosti bezplatně, otevřeně a bez diskriminace přístup k recenzovaným vědeckým publikacím, údajům z výzkumu i ostatním výstupům výzkumu v co nejranější fázi jejich šíření a umožnit používání a opakované využívání výsledků vědeckého výzkumu. Otevřený přístup je definován jako prostředek šíření informací. Doporučení klade důraz na sdílení vědeckých dat, která by měla být dohledatelná, přístupná, interoperabilní a opakovatelně využitelná (FAIR). Členské státy vyzývá k podpoře otevřené vědy a otevřeného přístupu, jak je uvedeno v závěrech Rady EU o „otevřeném, datově náročném a vzájemně propojeném výzkumu jakožto hnací síle pro rychlejší a širší inovace“ (Závěry Rady 9360/15 ze dne 29. 5. 2015) a o „přechodu k systému Open Science“ (Závěry Rady 9526/16 ze dne 27. 5. 2016).

Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1024

Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1024 ze dne 20. června 2019 o otevřených datech a opakovaném použití informací veřejného sektoru – článek 10 Údaje z výzkumu stanovuje právní rámec pro opakované použití údajů z výzkumu financovaného z veřejných zdrojů. Po členských státech požaduje úpravu politiky směrem k otevřenému zpřístupnění těchto údajů. Základním principem zpřístupnění údajů (dat) je zásada „co nejotevřenější, uzavřené podle potřeby“, tzn. zpřístupňovat data v co nejvyšší míře, pokud tomu nebrání jiné skutečnosti (např. osobní data, data týkající se národní bezpečnosti apod.).

Prováděcí nařízení Komise (EU) 2023/138

Prováděcí nařízení Komise (EU) 2023/138 ze dne 21. prosince 2022, kterým se stanoví seznam konkrétních datových souborů s vysokou hodnotou a opatření pro jejich zveřejnění a opakované použití – nařízení vydané s ohledem na směrnici o otevřených datech (2019) mimo jiné zdůrazňuje její cíl podpory používání standardních veřejných licencí dostupných online pro opakované použití informací veřejného sektoru s uvedeným příkladem licencí Creative Commons.

Strategie otevřené vědy 2025 Evropské asociace univerzit

Strategie otevřené vědy 2025 Evropské asociace univerzit (The EUA Open Science Agenda 2025) – Evropská asociace univerzit (EUA) hraje klíčovou roli při ovlivňování politik EU v oblasti vysokoškolského vzdělávání, výzkumu a inovací. V roce 2022 vydala strategii otevřené vědy do roku 2025 s definovanými třemi oblastmi: 1. otevřený přístup – Open Access k vědeckým výstupům v řádném ekosystému vědeckého publikování, 2. FAIR výzkumná data a 3. hodnocení výzkumu. Strategie popisuje současný kontext, výzvy a předpokládaný vývoj a představuje opatření k plnění strategie. Více zde.

Zákon č. 130/2002 Sb.

Zákon č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací), ve znění pozdějších předpisů – Zákon č. 241/2022 do českého práva implementuje EU Směrnici 2019/1024 o otevřených datech a opakovaném použití informací veřejného sektoru. Část třetí, změna zákona o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací tento zákon novelizuje (čl. V a VI). Novela stanovuje definici výzkumných dat, náležitosti smlouvy o poskytnutí účelové podpory vzhledem ke správě výzkumných dat a informaci k zajištění dostupnosti a ke způsobu šíření výsledků výzkumu a výzkumných dat. Novela také nově upravuje přístup k výzkumným datům a specifikuje, kdy musí příjemce přístup k výzkumným datům poskytnout. Stručně uvedeno, příjemci podpory VaVaI z veřejných prostředků musí ošetřit způsob správy dat, jejich dostupnost a šíření.

Zákon č. 121/2000 Sb.

Zákon č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony – Zákon č. 429/2022 Sb. do českého právního řádu transponoval EU Směrnici 2019/790 o autorském právu na jednotném digitálním trhu a právech s ním souvisejících na jednotném digitálním trhu. Novela autorského zákona zakotvuje nové právo vydavatele tiskové publikace na přiměřenou odměnu za udělení oprávnění k jejímu užití ze strany poskytovatelů služeb pro sdílení obsahu online (např. Google, Twitter, Facebook). Přináší zcela nové zákonné licence, tedy výjimky z autorského práva, které mohou významně ovlivnit akademické prostředí. Jedná se o výjimku pro užití díla při digitální výuce a dvě výjimky pro automatizovanou analýzu textů nebo dat.

Národní politika výzkumu, vývoje a inovací České republiky 2021+

Národní politika výzkumu, vývoje a inovací České republiky 2021+, kde zajištění otevřeného přístupu k výsledkům VaVaI podpořených z veřejných prostředků představuje jeden ze strategických cílů. Politika klade důraz na zapojení výzkumných týmů do evropských výzkumných projektů, které otevřený přístup vyžadují a celkově zdůrazňuje potřebu zintenzivnit integraci českého VaVaI do Evropského výzkumného prostoru. Politika stanovuje Opatření č. 8: Otevřený přístup k výsledkům a datům VaV, které jsou volně šiřitelné; rozvoj a zefektivnění IS VaVaI. Opatření je zaměřeno na zajištění otevřeného přístupu k výsledkům a datům VaVaI a na rozvoj IS VaVaI v souladu s Koncepcí Informačního systému výzkumu, experimentálního vývoje a inovací na období 2021–2025.

Národní strategie otevřeného přístupu ČR k vědeckým informacím na léta 2017–2020

Národní strategie otevřeného přístupu ČR k vědeckým informacím na léta 2017–2020 definuje pojmy, role, principy a priority v oblasti otevřeného přístup. Akční plán pro implementaci Národní strategie otevřeného přístupu ČR k vědeckým informacím 2017–2020 stanovuje klíčové kroky pro implementaci vybraných priorit strategie.

Koncepce Informačního systému výzkumu, experimentálního vývoje a inovací na období let 2021–2025

Koncepce Informačního systému výzkumu, experimentálního vývoje a inovací na období let 2021–2025 – opatření 2.5 má za cíl zabezpečit podporu otevřeného přístupu k vědeckým informacím včetně zajištění technických a programových prostředků; na Rejstřík informací o výsledcích (RIV) mají být navázána otevřeně přístupná úložiště vědeckých publikací a u jednotlivých publikačních výstupů (především druhů J a D) bude přímo ve veřejném rozhraní IS VaVaI dostupný otevřený přístup.

Strategický záměr MŠMT pro oblast vysokých škol na období od roku 2021

Strategický záměr MŠMT pro oblast vysokých škol na období od roku 2021 – na jeho základě MŠMT prosazuje uplatňování otevřeného přístupu k výsledkům VaVaI financovaných z veřejných zdrojů v souladu s Národní strategií otevřeného přístupu ČR k vědeckým informacím na léta 2017–2020 a se zapojováním do Evropského výzkumného prostoru (EVP).