Politiky Open Science

Politiky Open Science jsou strategie a opatření zaměřená na podporu principů a hodnot otevřené vědy a jejich zavádění do praxe. Obvykle jsou formulovány v podobě dokumentů různého charakteru. Podle UNESCO Developing policies for open science (2022) lze politiku otevřené vědy chápat jako soubor pokynů, pravidel, zásad, nařízení, prohlášení, směrnic, strategií nebo zákonů, jejichž cílem je uvést do praxe hodnoty a principy otevřené vědy.

Cílem politik otevřené vědy je:

  • zajistit dlouhodobou stabilitu (včetně financování), která usnadní změnu postupů výzkumné praxe a kultury vědeckého prostředí
  • zajistit rozvoj a implementaci potřebné infrastruktury
  • zvýšit možnosti výzkumných pracovníků v přístupu ke školení a podpoře při zavádění otevřené vědy

Politiky jsou vytvářeny především výzkumnými organizacemi, poskytovateli finanční podpory pro výzkum, vládními institucemi a vydavateli. Politiky otevřené vědy mohou být nastaveny na úrovni:

  • oborových komunit
  • organizací
  • regionů
  • zemí (národní úrovni)
  • mezinárodní úrovni

Politiky Open Science představují regulační nástroje otevřené vědy na dané úrovni, přičemž doplňují a navazují na legislativní a právní rámce širšího charakteru.

Evropská unie od roku 2012 svým členským státům doporučuje, aby vymezily jasné politiky pro otevřený přístup a pro šíření vědeckých publikací a výzkumných dat, které vznikly v rámci výzkumu financovaného z veřejných prostředků. Politiky otevřené vědy v prostoru EU eviduje a zveřejňuje výbor pro koordinaci otevřené vědy na národních úrovních CoNOSC (Council for National Open Science Coordination). Informace a praktické pokyny k tvorbě politik v souladu s vývojem EU lze najít na platformě OpenAIRE (Open Access Infrastructure for Research in Europe), jejíž cílem je zajistit trvalou infrastrukturu otevřené vědecké komunikace na podporu evropského výzkumu.

Na národní úrovni v České republice jsou určující dva dokumenty:

  • Zákon č. 130/2002 Sb. o podpoře výzkumu a vývoje z veřejných prostředků (§ 2 Vymezení pojmů (2) o), § 9 Úprava vztahů mezi poskytovatelem a příjemcem, § 12 Poskytování informací, § 12a Přístup k výzkumným datům, § 31 Práva a povinnosti při předávání a poskytnutí údajů informačního systému výzkumu, vývoje a inovací)
  • Národní politika výzkumu, vývoje a inovací České republiky 2021+ (Opatření 8: Otevřený přístup k výsledkům a datům VaV, které jsou volně šiřitelné, rozvoj a zefektivnění IS VaVaI; Opatření 13: Zapojení výzkumných týmů do Horizontu Evropa, případně dalších programů EU, oboustranná mezinárodní mobilita a mezinárodní spolupráce výzkumných organizací a podniků, a podpora systémového zpřístupňování výsledků vědy a výzkumu)

Bližší informace k vypracování institucionální politiky Open Science a konkrétní ukázky existujících politik jsou zpracovány na stránce Institucionální politiky otevřené vědy v ČR. Další inspirací mohou být příklady ze zahraničí.

K ověření politik otevřeného přístupu lze využít dostupné nástroje.